פוליאמוריה
מה זה?

פוליאמוריה היא קיום במקביל של מספר מערכות יחסים אינטימיות, מיניות או רומנטיות, באופן גלוי ומוסכם.

אדם יגדיר את עצמו כפוליאמורי גם אם יש לו קשר אחד בזמן נתון או שהוא אינו נמצא באף קשר אך מסוגל, מעוניין ורוצה להיות פתוח לאפשרות להיות בקשרים נוספים.

הקשרים אינם מבוססים רק על מיניות כי אם על רגש ורומנטיקה.

מה המשמעות של פוליאמוריה בפועל?

אין דרך אחת נכונה לחיות פוליאמורה ומוטב שכל אחד ימצא את הדרך הנכונה עבורו.

להלן מספר דוגמאות לקשרים פוליאמורים:

  • פוליאמוריה היררכית – בה קשר אחד מוגדר כראשי ובעל זכויות מיוחדות. לרוב מדובר יהיה בקשר נישואים או מגורים משותפים המכיל משאבים משותפים כמו רכוש, עסק, ילדים.

זכויות היתר יכולות לכלול זכות הטלת ווטו על קשר שאינו ראשי, הגבלת מספר המפגשים או השעות, הגבלת הפעילות המינית ושמירת ייחודיות בין בני הזוג הראשי ועוד.

  • סולו פולי ואנרכיסטים – ישנם אנשים שחיים לבד ומנהלים מספר קשרים במקביל והם מכונים סולו פולי, וישנם כאלה המגדירים עצמם כאנרכיסטים של מערכות יחסים עבורם אין רכוש או משאבים משותפים עם אדם אחר ובמקביל ישנם מספר קשרים מקבילים.
  • קשרים משולשים או מרובעים –בקשרים אלה יש קשר רומנטי בין כולם ובין כל זוג בנפרד.
  • מונופול – קיימים גם מצבים בהם אחד מבני הזוג פוליאמורי ומקיים קשרים נוספים ובן הזוג השני מונוגמי ומודע ומקבל את הבחירה של הראשון.

פוליאמוריה בישראל

על אף שישראל נחשבת מדינה יחסית שמרנית ביחס שלה לפתיחות מינית, מספר האנשים המגדירים עצמם כפוליאמורים הולך ועולה וישנם זוגות שמתחילים את הקשר שלהם מלכתחילה כפוליאמורי.

עם זאת, על פי רוב פוליאמוריה ישראל מתחילה מזוג מונוגמי שנחשף למודל והחליט לפתוח את הזוגיות לקיום קשרים עם אחרים, ולרוב הקשרים הללו יהיו היררכים (כלומר זוג ראשי ועוד קשרים נוספים).

האם בני האדם הם בכלל פוליאמורים ?

על שאלה זו אין תשובה חד משמעית.

אם נתבונן בטבע נראה שנדיר מאד למצוא מונוגמיה בקרב בעלי חיים ורובם אינם נשארים עם בן זוג אחד לאורך כל חייהם ולכן חוקרים שונים טוענים כי פוליאמוריה היא אבולוציונית וכי סיבות כלכליות ודתיות הן שהביאו להתפתחות המונוגמיה.

כיום, מרבית אוכלוסיית העולם חיה במונוגמיה מוצהרת אך אחוזי הבגידות והגירושים הגבוהים גורמים לתהות על השאלה האם מודל זה בכלל נכון לנו.

פוליאמורים מאושרים יותר?

מחקרים מצאו כי אנשים הנמצאים בקשרים פוליאמורים מדווחים על רמת סיפוק דומה לזו של אנשים הנמצאים בזוגיות מונוגמית.

עם זאת, נמצא גם כי לאנשים פוליאמורים ישנן רמות תקשורת גבוהות ויכולת גבוהה יותר להתמודדות עם קינאה.

דרך החיים הפוליאמורית מאתגרת יותר מטבע הדברים – לאזן בין שני אנשים יכול להיות מאתגר כך שלאזן בין מספר רב יותר של אנשים מעלה את המורכבות. זו כנראה הסיבה לרמות התקשורת הגבוהות וליכולת ההתמודדות עם מצבים רגשיים.

על אף האתגרים המאפיינים סגנון חיים זה, רוב האנשים שפגשתי המקיימים אותו מעידים על התפתחות חוסן רגשי ותחושה של חיות, חופש וגילוי עצמי.

למילון מונחים ומושגים לא מונוגמים

אני מזמינה אותך לשיחת ייעוץ והתאמה בחינם

השאירו את פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם